Masz już cele na 2015 rok?

Jeśli ktoś nie wie, do którego portu chce przypłynąć – żaden wiatr mu nie sprzyja.
Seneka

Grudzień to, poza spotkaniami ze znajomymi oraz rodziną, czas na podsumowanie całego roku oraz zaplanowanie celów na kolejny rok. Jak jest to ważne najlepiej przedstawia słynne badanie z 1979 roku przeprowadzone na Uniwersytecie Harwarda. Zapytano studentów ostatniego roku czy mieli spisane cele i plany działania:

3% miało jasno wyznaczone i spisane cele,
13% posiadało wyznaczone cele, ale nie były one sporządzone w formie pisemnej,
84% nie miało sprecyzowanych żadnych celów.

10 lat później, w 1989 roku, przeprowadzono badanie z którego wynikało, że owe trzy
procent, które miało spisane cele osobiste, odniosło 10-krotnie większy sukces niż pozostałe 90 procent.

Nie ma znaczenia pochodzenia, zdolności czy wykształcenie. To właśnie umiejętność wyznaczania celów – niezależnie od tego jakie one są – będzie dla Ciebie bardzo skutecznym narzędziem. Dzięki tej jednej umiejętności będziesz mógł osiągnąć znacznie więcej niż prawie każda napotkana osoba. Jasno sformułowane cele i codzienna praca nad ich realizacją to podstawa.

Każdy z nas jest wyjątkowy, mamy swoje doświadczenia, jesteśmy na różnych etapach. Dlatego w przedświątecznym zgiełku i pędzie życia znajdź chwilę na refleksję. Usiądź wygodnie i zastanów się gdzie chciałbyś być za rok a gdzie za 5 lat. Czy chcesz jak większość narzekać jak to jest źle czy wolisz wziąć życie w swoje ręce? Spisz te cele na kartce, wyznacz datę oraz podpisz się.

Jak to zrobić? Popatrz na swoje życie z boku. Skuteczną metodą jest skupienie się z osobna na czterech uniwersalnych sferach/filarach. Zadaj sobie pytanie: Gdyby wszystko w tej sferze mojego życia było idealne, jak by ona wyglądała?

1) Rodzina i przyjaciele. Jakie masz relacje z bliskimi? Możesz liczyć na ich wsparcie albo oni mogą liczyć na Ciebie?

2) Duchowość i rozwój. Ile czasu poświęcasz na rozwój osobisty? W co wierzysz? Co dodaje Tobie sił?

3) Zdrowie. Nie doceniamy gdy je mamy. Bez niego nie możesz realizować swych celów. Czy zdrowo się odżywiasz i nie zapominasz o sporcie?

4) Finanse. Mówi się że pieniądze szczęścia nie dają. Ale tylko tym, którzy ich nie mają 🙂 Trudno być zadowolonym z życia, jeżeli na głowie mamy kredyty i boimy się, że nie wystarczy nam do wypłaty. Czy posiadasz oszczędności „na czarną godzinę?” Skąd bierzesz pieniądze na życie? Czy praca którą wykonujesz daje Tobie pewność i/lub satysfakcję? A co zrobisz, gdybyś nagle ją straciła/stracił? Odpowiada Tobie praca minimum 40 lat po 40 godzin żeby otrzymać 40% wypłaty? Pomyśl o tym już teraz.

Jeżeli nie wiesz czego pragniesz od życia – możesz mieć pewność że to osiągniesz. Musisz dokładnie wiedzieć czego chcesz w każdej sferze swojego życia. Najtrudniej odpowiedzieć na proste pytania, jak: Co naprawdę chciałbym zrobić ze swoim życiem? Osoby, które nie zadają sobie tego pytania albo nie potrafią na nie odpowiedzieć prowadzi do tego, że nie udaje im się osiągnąć tego wszystkiego, co mogliby osiągnąć.

Życzymy Tobie, żebyś osiągnął wszystkie swoje zamierzone cele!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Strona niezależnego partnera FM GROUP Polska niebędąca oficjalną stroną firmy FM GROUP Polska, FM GROUP World ani FM GROUP Mobile.
Go to top